فنگ شویی

فنگ شویی

فنگ شویی

ریشه‌ی آیین فنگ شویی (Feng Shui) به باورهای مردمان شرق آسیا، به‌ویژه اهالی چین باستان برمی‌گردد. طبق ادعای آیین فنگ شویی، پاکیزگی، روشنایی و هماهنگی، تناسب و نظم میان اشیا و لوازم، سبب جریان انرژی «چی» (انرژی بی‌مرز حیات و کیهان برای سلامت و زیبایی و موفقیت) در منزل و محل کار می‌شود و درنتیجه شادی، حال خوب، موفقیت و امید به زندگی افزایش می‌یابد. اگر شما هم از آن‌ دسته افرادی هستید که به‌تازگی با فنگ شویی و رسم‌ورسوم خاص آن آشنا شده‌اید با ما همراه باشید؛ چراکه قصد داریم راهنمای جامع فنگ شویی برای تازه‌کارها و قوانین اساسی فنگ شویی برای دکوراسیون گوشه‌وکنار منزل را برایتان توضیح دهیم.

فنگ شویی

چگونه فنگ شویی را شروع کنیم؟

«فنگ‌شویی» در لغت به معنای «باد و آب» است. بر اساس این باور، حرکت باد و آب و به‌کاربردن درست عناصر، انرژی خوبی در محیط زندگی ما ایجاد می‌کند.

در ابتدای کار لازم است بدانید که برای اجرای اصول فنگ‌شویی در منزل و محل‌ کار  کافی‌ است، نکات ساده و ابتدایی فنگ‌شویی را بدانید.

برای مثال ممکن است برخی نقاط منزل مثل آشپزخانه و سالن‌نشیمن حس بهتری به شما منتقل کنند و درنتیجه شما تمام تلاشتان را برای اجرای اصول فنگ‌شویی در این مکان‌میکنید و سایر نقاط منزل را مثل حمام و اتاق‌خواب که اتفاقا بسیار در جریان انرژی خوب و مثبت نقش ایفا می‌کنند، فراموش می‌کنید. اصل نخست در آیین فنگ‌شویی این است که خانه یک تکه‌ی یکپارچه و هماهنگ است و تمام نقاط منزل به هم ربط دارند، به همین دلیل انرژی مثبت از گوشه‌ای به گوشه‌ی دیگر در جریان است.

قدم اول برای مبتدی‌ها

فنگ شویی یعنی تعادل میان تاریکی و روشنایی فلسفه‌ی فنگ شویی بر این باور است که هر وسیله و شی‌، دارای انرژی (چی) است و شیوه‌ی چیدمان اشیاء بر روحیه و سلامت ما تأثیر مثبت یا منفی می‌گذارد. در هر خانه‌ای بعضی عناصر دارای نیروی «یین» هستند، که به معنی ایستایی و پایداری است، این عناصر معمولا نسبت به دیگر عناصر که دارای نیروی «یانگ» هستند، تاریک‌تر و سنگین‌ترهستند. «یانگ» به معنی روشن‌تر، گرم‌تر، سبک‌تر و نماد تحرک است. در حقیقت رمز اصلی چیدمانی مناسب براساس فنگ‌شویی، رسیدن به تعادل میان این دو نیروی تاریک و روشن است.

برای اجرای فنگ شویی اولویت‌ها را مشخص کنید:

یادتان باشد که اگر اولویت‌هایتان را مشخص کنید، اجرای آیین فنگ‌شویی آسان‌تر می‌شود؛ پس این نکات مهم را فراموش نکنید:

۱. فنگ شویی و درب ورودی منزل:

درب ورودی و اصلی منزل یکی از مهم‌ترین چالش‌ها در آیین فنگ‌شویی است. چرا که انرژی «چی » یا انرژی بی‌مرز حیات برای زیبایی و سلامت و موفقیت از درب ورودی وارد منزل یا محل کار می‌شود.

در آیین فنگ‌شویی به درب ورودی منزل به اصطلاح «دروازه‌ی ورود انرژی چی» می‌گویند. همان‌طور که پیش از این گفتیم انرژی «چی» در فرهنگ سرزمین‌های شرق آسیا، انرژی بی‌مرز حیات برای سلامت و زیبایی و درحقیقت انرژی و نیروی زندگی بخش کیهانی است و این انرژی از درب ورودی وارد منزل می‌شود.

زمانی این انرژی وارد منزل می‌شود که ورودی منزل پاک و پاکیزه، مرتب، روشن با نورپردازی مناسب و اندازه‌ی آن با سایز ساختمان هماهنگ باشد. درب ورودی منزل به راحتی باید بازوبسته شود.

بهترین طرح برای نقشه‌ی معماری منزل این است که اتاق نشیمن روبه‌روی درب ورودی باشد. در این‌صورت تمام اهالی منزل، بالاترین سطح از این انرژی را تجربه می‌کنند. اضافه‌کردن یک (قالیچه) به پله ها یا یک اثر هنری برجسته مثل یک تابلوی نقاشی در بالای پله ها، می‌تواند انرژی را نگه دارد. اگر به محض ورود به منزل یک دیوار مقابل روی شما قرار می‌گیرد، حتما به آن دیوار یک آینه نصب کنید.

۲. فنگ شویی و هارمونی رنگ و اشیا در سالن نشیمن:

معمولا از شلوغ‌ترین نقاط منزل است و به همین خاطر اهمیت رعایت اصول فنگ‌شویی و چگونگی روان‌ساختن انرژی مثبت و سالم در آن بسیار حیاتی است. قدم اول این است که نقاط «باگو آ» یا «نقشه‌ی انرژی فنگ‌شویی» را در سالن نشیمن‌تان پیدا کنید.

فنگ شویی

۳. فنگ شویی و انرژی خوش‌آهنگ و هماهنگ برای اتاق خواب:

به جرئت می‌توان گفت مهم‌ترین اتاق در منزل شما «اتاق خواب» است و به همین دلیل لازم است که هوشمندانه چیده شود. بیش از یک سوم عمر انسان در خواب می‌گذرد و این بدان معناست که در این زمان انرژی‌های منفی و مضر و فعالیت‌های بی‌ثمر باید از اتاق خواب‌تان دور نگه داشته شود. به همین منظور در قدم اول یادتان باشد که اتاق‌خواب را تمیز و مرتب نگه دارید؛ چرا که مهم‌ترین اصل برای هماهنگ‌کردن انرژی‌ها، پاکیزگی و مرتب‌بودن محیط است.

هیچ چیز را زیر تخت خواب‌تان نگذارید، حتی یک وسیله‌ی کوچک، رعایت این مسئله به‌خصوص برای آنهایی که بدخواب هستند و معمولا شب‌ها خواب چندان راحتی ندارند، می‌تواند در روند خوابیدن‌شان بسیار مفید باشد. سعی کنید قسمت بالای تخت‌تان حداقل ۳ تا ۵ سانتی‌متر با دیوار فاصله داشته باشد تا انرژی بتواند به‌راحتی و آزادانه جریان پیدا کند.

روبه‌روی تخت خواب یا جایی که می‌خوابید آینه و میز‌آینه‌دار نگذارید، یا شب‌ها موقع خواب روی آن را با یک پارچه بپوشانید. آینه انرژی و نور را منتقل و خواب را مختل می‌کند.

نور اتاق‌تان را تنظیم کنید. بهتر است از شمع برای روشنایی اتاق خواب استفاده کنید. از لامپ‌هایی قابل تنظیم برای درجه روشنایی اتاق‌تان استفاده کنید و نور اتاق را در موقعیت‌های مختلف کم و زیاد کنید.

در طول روز پنجره‌های اتاق‌خواب را باز کنید تا هوای تازه در اتاق جریان پیدا کند. یک تخت خواب راحت برای خودتان انتخاب کنید. از رنگ‌های آرام‌بخش برای رنگ اتاق خواب استفاده کنید. از طیف رنگی قهوه‌ای و کرم و آبی برای اتاق خواب استفاده کنید. در آیین فنگ‌شویی تعادل رنگ‌ها یکی از اصول اساسی است.

به هیچ‌وجه در اتاق‌خواب‌تان تلویزیون و کامپیوتر قرار ندهید. اگر هم میزتحریر یا کامپیوتر گوشه اتاق‌خواب‌تان دارید با استفاده از یک صفحه یا پارتیشن آن‌ را از فضای اتاق‌ خواب جدا کنید. به هنگام خواب، لپ‌تاپ و گوشی موبایل را از خودتان دور کنید. یادتان باشد که خواب خوب روحیه و انرژی شما را دوچندان می‌کند.

۴. فنگ شویی و یک آشپزخانه تمیز و پر‌انرژی:

چه در باور عموم مردم سرتاسر دنیا و چه در آیین فنگ‌شویی، آشپزخانه «قلب» خانه است. طبق آیین فنگ‌شویی انرژی، سلامتی، فراوانی و برکت خانه از آشپزخانه می‌آید.

پس آشپزخانه تاحد ممکن از توالت دور باشد؛

طراحی آشپزخانه به صورت گرد و دایره‌ای نباشد؛

آشپزخانه باید نور کافی داشته باشد؛ چرا که نور و روشنایی نماینده‌ی نیروی «یانگ» در فلسفه فنگ‌شویی است و انسان را به فردی شادتر و خلاق‌تر تبدیل می‌کند؛

در کاشی‌کاری آشپزخانه آینه به‌کار نبرید. تصویر آتش اجاق‌گاز نباید داخل آینه بیفتد؛

آشپزخانه باید از حمام هم دور باشد.

بدترین طراحی در منازل دوبلکس، نزدیکی آشپزخانه به پله یا زیر‌پله است؛ چرا که انرژی مثبت همدگیر را خنثی می‌کنند.

۵. فنگ شویی می‌گوید حمام شفادهنده است:

معمولا برای اجرای آیین فنگ‌شویی، «حمام» منزل از جمله دشوارترین مکان‌هاست. با این  حال با ارائه چند راهکار می‌توان چالش‌های حمام را که در فنگ‌شویی حکم مکانی برای شفای جسم و روح دارد را به درستی حل‌و‌فصل کرد. حمام را نظافت کنید و لوازم بهداشتی را در طبقاتی که برای آنها درنظر گرفته شده، مرتب کنید؛

بهتر است برای حمام پنجره درنظر بگیرید، تا هوای تمیز در آن جریان پیدا کند تا نم و رطوبت سبب بروز مشکلاتی مثل بوی نم یا رشد قارچ در فضای مرطوب آن نشود. اگر حمام‌تان پنجره ندارد، حتما از تهویه‌ی مصنوعی مناسب با فضای حمام‌تان استفاده کنید؛

از رنگ‌های گرم و نزدیک به رنگ طبیعت برای رنگ در و دیوار حمام استفاده کنید؛

در حمام از گل و گلدان‌های مناسب و آینه استفاده کنید تا جریان انرژی مثبت چند برابر شود؛

اگر اهل لوازم دکوری در حمام هستید بهتر است از عود و شمع استفاده کنید.

۶. فنگ شویی برای اتاق نوزاد و کودک:

جریان انرژی مثبت و پاک در منزل یکی از مهم‌ترین اصول برای داشتن فرزندانی شاداب و پرانرژی و سالم است. اگر محل خواب و بازی بچه‌ها برخلاف اصول فنگ‌شویی شلوغ، نامرتب، کثیف و فاقد شوروشادی و رنگ باشد، نتیجه‌اش کودکانی بد‌خلق، عصبی، افسرده و اغلب بیمار است. مهم‌ترین اصل برای اتاق نوزاد و کودک خردسال سادگی، راحتی، هیجان، لذت، شادی و آرامش است، نه هرج‌ومرج و شلوغی اتاق.

برای اتاق نوزاد و کودک از رنگ «آبی» تنها در صورت ترکیب با رنگ‌های گرم‌تر (برای مثال رنگ چوب تخت و کمد) استفاده کنید. علاوه‌بر‌این رنگ «سبز» یکی از بهترین‌ رنگ‌ها برای اتاق بچه‌هاست.

مبلمان راحتی و اثاثیه ساخته شده از مواد طبیعی ازجمله تخت و کمد چوبی، فرش، موکت، قالی پشمی، قاب‌بندی‌های چوبی و کاغذ دیواری که همه با عنصر چوب در ارتباط هستند، ازجمله بهترین وسایل برای اتاق کودک محسوب می‌شوند.

فنگ شویی

٧.فنگ شویی کمدها، انباری و پارکینگ:

شاید ترجیح می‌دهید این‌طور فکر کنید که پارکینگ

خانه، انباری و کمدها در قانون نظم و انرژی و حال خوب فنگ‌شویی جایی ندارند، اما سخت در اشتباه هستید. براساس آموزه‌های فنگ‌شویی «یک کمد مرتب یعنی یک ذهن مرتب»؛ چرا که هر چه پشت درب‌های بسته‌ی کمدها و انباری‌ها هست، روی انرژی جاری در خانه‌ی شما تأثیر فراوانی می‌گذارد. این مسئله را می‌توان به تمام گوشه‌وکنار خانه که در آنجا وسیله‌ای نگه می‌دارید، از پارکینگ و انباری گرفته تا کمدها و جالباسی‌ها، تعمیم داد.

٨. فنگ شویی و انرژی گیاهان:

در آیین و فلسفه‌ی فنگ‌شویی، گیاهان نماد رشد، موفقیت و خوش‌شانسی هستند. نوع گیاهی که در خانه از آن نگهداری می‌کنید (البته به استثنای گیاهان تیغ‌دار) گونه‌های خاص گیاهان و محل قرارگیری آنها می‌تواند فضای منزل و محل کارتان را دگرگون کند. برای مثال گیاهی مانند بامبو که رو به بالا رشد می‌کند، می‌تواند به بالارفتن انرژی در جهت درست کمک کند. اگر می‌خواهید احساس آرامش داشته باشید از گیاهانی با برگ‌های پر و انبوه استفاده کنید.

انتشار در شبکه های اجتماعی :

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در pinterest
Pinterest
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست نوشته

نوشته های پیشنهادی

گران ترین ماشین جهان

گران ترین ماشین جهان

گران ترین ماشین جهان مقاله ما در خصوص یکی از گران ترین ماشین جهان از یک  برند مشخص می باشد. که ما از برند مرسدس

اهمیت چیدمان صحیح منزل

اهمیت چیدمان صحیح منزل

اهمیت چیدمان صحیح منزل: چیدمان و دکوراسیون داخلی و تعریف آن: شاید در ابتدای امر، دکوراسیون، اهمیت چیدمان صحیح منزل و طراحی آن، زیاد پیچیده

فنگ شویی

فنگ شویی

فنگ شویی ریشه‌ی آیین فنگ شویی (Feng Shui) به باورهای مردمان شرق آسیا، به‌ویژه اهالی چین باستان برمی‌گردد. طبق ادعای آیین فنگ شویی، پاکیزگی، روشنایی